Kupovina prvog stana predstavlja značajan korak za svakog građanina, a Srbija omogućava refundaciju PDV kao olakšicu za kupce koji ispunjavaju određene uslove. Međutim, bez obzira na ispunjenost uslova, treba ukazati da pravo na refundaciju ovog poreza nije neograničeno i podleže rokovima zastarelosti.

Koliko dugo traje pravo na refundaciju PDV?

Pravona refundaciju PDV za kupovinu prvog stanazastareva u roku od pet (5) godina od prvog dana naredne godine nakon godine u kojoj je kupac stekao pravo na refundaciju. Drugim rečima, rok počinje da teče od 1. januara godine koja sledi nakon godine u kojoj je kupac isplatio celokupnu prodajnu cenu stana.

Bez obzira na moguće prekide zastarelosti, ovo pravo apsolutno zastareva nakon deset (10) godina od isteka godine u kojoj je kupac stekao to pravo.

Šta to znači u praksi?

Zamislimo da je određeno lice kupilo svoj prvi stan i u potpunosti isplatilo cenu sa PDV u toku 2020. godine. Rok za zastarelost prava na podnošenje zahteva za refundaciju PDV počinje da teče 1. januara 2021. godine i traje do 31. decembra 2025. godine. Ako kupac prvog stana iz ovog primera ne podnese zahtev u tom periodu, njegovo pravo da refundira PDV zastareva i više neće moći da traži da mu se refundira  PDV na ime kupovine prvog stana.

Ukoliko bi došlo do nekog prekida zastarelosti, recimo, podnošenjem nepotpunog zahteva koji se kasnije dopunjuje (na primer u toku 2021. i 2022.), petogodišnji rok bi se nakon svake dopune računao ispočetka. Ipak, čak i uz prekide, pravo da se refundira PDV apsolutno nestaje nakon deset godina, odnosno u našem primeru, najkasnije do kraja 2030. godine.

Kako da ne propustite rok za refundaciju PDV?

Kupci prvog stana treba da vode računa o rokovima za podnošenje zahteva za refundaciju PDV kako ne bi izgubili svoje pravo usled zastarelosti. Najbolji pristup je podneti zahtev što pre nakon isplate celokupne prodajne cene kako bi se izbegli eventualni problemi sa rokovima i administracijom.

Ako ste u dilemi da li najpre ispunjavate uslove za refundaciju PDV, kao i da li još uvek imate pravo na istu, najcelishodnije je da se konsultujete sa stručnjacima iz poresko-pravne oblasti.

Autor: Goran M. Ćiraković, advokat
Fotografija: Unsplash.com | Vitaly Gariev